کد خبر : 42175

پتروتحلیل-احسان باقریان سخنگو و نایب رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی ایران در نشستی خبری اظهار داشت: بحث ارز و عدم ثبات قیمت آن موجب شده تا شاهد روند کاهش صادرات در حوزه‌های مختلف باشیم.

وی افزود: در سال 96 مجموع ارزش دلاری صادرات اعضای این اتحادیه 6.5 میلیارد دلار بوده که از این رقم حدود 4 میلیارد دلار از سوی واحدهای پتروشیمی عضو اتحادیه صادر شده است.

باقریان با بیان اینکه "هیچ‌گاه اعضای اتحادیه به دنبال نیاوردن ارز ناشی از صادرات نبودند"، گفت: روند بازگرداندن ارز ناشی از صادرات از سوی واحدهای پتروشیمی عضو اتحادیه مطلوب بوده است.

وی ادامه داد: واحدهای تولیدی غیرپتروشیمی اتحادیه هیچ‌گاه از نرخ خوراک با ارز 3800 تومانی، نرخ دولتی و یا نیمایی استفاده نکرده‌اند و همواره نرخ خوراک با نرخ تسعیر ارز به صورت ارز آزاد دریافت کرده‌اند، اینکه توقع داشته باشیم یک واحد تولیدی خوراک را با نرخ ارز آزاد دریافت کند اما ارز ناشی از فروش محصول خود را با نرخ نیمایی بازگرداند، توقعی نادرست است.

نایب رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی با بیان اینکه "هزینه‌های صادرات به‌شدت افزایش یافته است"، گفت: در حوزه نقل‌و انتقالات مالی دیگر نمی‌توان با هزینه مازاد 3 تا 4 درصدی، مشکل نقل و انتقال را حل کرد و هزینه‌ها در این بخش به‌تناوب بیشتر شده است.

وی افزود: بحث توسعه صادرات به‌شدت با معضل مواجه شده و امروز اگر بتوانیم صادرات فعلی را حفظ کنیم، جای خوشحالی دارد.

باقریان تصریح کرد: در خصوص عرضه خوراک، مکانیزمی که به عنوان مکانیزم شفاف مطرح است، مکانیزم عرضه در بورس است اما باید توجه داشته که بازبودن سقف رقابت در خصوص عرضه محصول و عرضه خوراک متفاوت است، به‌طوری‌که سقف باز رقابت برای محصول مطلوب است اما وجود سقف باز رقابت برای خوراک، منجر به افزایش قیمت تمام‌شده و سردرگمی در بازار تأمین خوراک اولیه می شود و تولیدکننده نمی داند که چه مقدار خوراک و با چه قیمتی می تواند در اختیار بگیرد.

فرمول خوراک پتروشیمی‌ها تا 10 سال ثابت می‌ماند/ تمدید تحریم‌ها اثری در صنعت پتروشیمی ندارد

نایب رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی ایران با تأکید بر ضرورت تعدیل نرخ خوراک واحدهای پایین دستی صنعت نفت گفت: اتاق بازرگانی در شورای گفت‌وگو در حال  پیگیری بحث تعدیل نرخ خوراک است و در طرحی که ارائه کرده به دنبال این است که معافیات مالیات صادرات مواد اولیه مورد نیاز واحدهای تولیدی داخل کشور برداشته شود.

 

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار