کد خبر : 42156

پتروتحلیل-صادرات نفت خام عربستان سعودی در ماه اکتبر به 7.70 میلیون بشکه در روز رسید که در 22 ماه گذشته بی سابقه بوده است. عربستان، بزرگترین تولید کننده و صادر کننده نفت اوپک ارسال محموله‌های نفتی خود را پیش از آغاز تحریم های آمریکا علیه ایران افزایش داد .
طبق گزارش‌های رسیده ، صادرات نفت عربستان در ماه اکتبر 268 هزار بشکه در روز نسبت به ماه سپتامبر افزایش داشته و به بالاترین حد از ژانویه 2017 رسیده است، یعنی زمانی که اولین توافق کاهش تولید اوپک و غیر اوپک آغاز شد .
صادرات نفت خام عربستان در سپتامبر هم نسبت به ماه اوت 219 هزار بشکه در روز افزایش یافته و به 7.43 میلیون بشکه رسیده بود .
صادرات بالای نفت در سپتامبر و اکتبر در پاسخ به ادعای آمریکا برای صفر کردن صادرات نفت ایران بود که به نظر بازار نفت یک سقوط فوری در عرضه نفت به وجود می‌آورد. عربستان سعودی، امارات، کویت و روسیه در تابستان نفت بیشتری تولید کردند تا نبود نفت ایران را پس از اعمال تحریم‌های آمریکا جبران کنند .
در نوامبر، ماه اجرایی شدن تحریم ها عربستان تولید نفت خود را به بالاترین حد رساند. تولید نفت خام در عربستان سعودی 377 هزار بشکه نسبت به ماه اکتبر افزایش یافت و به 11.016 میلیون بشکه در روز رسید .
تحریم‌های آمریکا در اوایل نوامبر با معافیت های 180 روزه برای هشت کشور مشتری نفت ایران آغاز شد. بازار نفت متوجه عرضه بیش از حد نفت با افزایش تولید اوپک و متحدانش شد .
چندی پیش اوپک و متحدانش به رهبری روسیه به توافقی برای کاهش 1.2 میلیون بشکه تولید نفت در 6 ماه آینده رسیدند که از ژانویه 2019 آغاز می شود .
عربستان در راستای تعهدش به توافق کاهش تولید اوپک و غیر اوپک و با توجه به تقاضای فصلی کمتر برای نفت می‌تواند صادرات نفت خام خود را در ژانویه 2019 یک میلیون بشکه کاهش دهد و به 7.3 میلیون بشکه در روز برساند. صادرات عربستان در نوامبر 8.3 میلیون بشکه در روز بود .

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار