کد خبر : 42004

پتروتحلیل-علی قربانی در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به انتقادات صادرکنندگان به طرح کنونی پیمان سپاری ارزی اظهار داشت: طبق دستورالعملی که دولت ارائه کرده است، صادرکنندگان باید ارز حاصل از صادارت خود را به سیستم نیما تحویل دهند که در روند تحویل ارز اشکالاتی وجود دارد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس ادامه داد: در وضعیت تحریمی، صادرات تولیدات کشور و ارز آوری می تواند نقش مهم و پررنگی در نجات شرایط اقتصادی داشته باشد، بنابراین نباید با محدود کردن صادرکنندگان این دریچه را بست و به فشار اقتصادی مردم اضافه کرد.

با این حساب دولت باید دست از سختگیری پیمان سپاری ارزی بردارد و اجازه دهد صادرکنندگان در این مسیر حرکت کننده و درآمد ارزی را بااختیار خود در کشور به ریال تبدیل کنند.

نماینده مردم بجنورد، مانه، سملقان، جاجرم و گرمه در مجلس دهم شورای اسلامی بیان داشت: در ابتدای پیمان سپاری ارزی، دولت درصدد بود که ارز صادراتی را با نرخ 4 هزار و 200 تومان خریداری کند این در حالی بود که صادرکنندگان باید ارز مورد نیاز خود را 8 هزار تومان تا 12 هزار تومان در بازار تهیه کند.

وی گفت: چنین رویه ای برای توسعه صادرات سم محسوب می شد به همین دلیل با فشار بخش های مختلف به دولت، در نهایت بازار ثانویه یا همان سامانه نیما راه اندازی شد تا ارز حاصل از صادرات در این سامانه بفروش برسد، هر چند که اعتقاد داریم نباید صادرکننده را برای فروش ارز مجبور کنند.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار