کد خبر : 41612

پتروتحلیل-بیش از 5 میلیارد دلار در سه طرح پتروشیمی که امروز افتتاح شد، سرمایه گذاری شده است و ارزش تولیدات این طرح‎ها نیز به 4.5 میلیارد دلار می رسد

❇️ میزان تولید اتان در کشور در سال 92 بالغ بر 3.98 میلیون تن بود که در سال 96 به 6.11 میلیون تن رسید و پیش‎بینی می‎کنیم این رقم در سال 97 به 8 میلیون تن، در سال 98 به 12.75 میلیون تن و در سال 99 به 17.6 میلیون تن برشد. هر یک تن اتان یعنی حداقل هزار دلار صادرات و تولید. بنابراین باید واحدهای الفینی راه‎اندازی شوند و اتان را مصرف و پلاستیک تولید کنند.

❇️ پالایشگاه بیدیلند به همین منظور در دستور کار است. این پالایشگاه که نیمه نخست سال آینده به مدار می‎آید، 2 میلیارد فوت مکعب خوراک دارد که از گازهای منطقه خوزستان می گیرد و اتان و پروپان و بوتان می دهد. احداث واحد استحصال اتان پارسیان، ان‎جی‎ال 3200 در غرب کارون، ان‎جی‎ال 3100 در منطقه ایلام و تکمیل ان‎جی‎ال خارک هم در دستور کار است. واحد بوشهر نیز سال آینده به مدار می‎آید.

❇️ متانول کاوه، فاز نخست پتروشیمی بوشهر، الفین پتروشیمی ایلام، متانول سبلان و پتروشیمی میاندواب و ... از جمله طرح‎های مهم دیگری هستند که در دست اقدام قرار دارند و ارزش تولیدات آنها بیش از 2.5 میلیارد دلار است.

❇️ خوراک پتروشیمی‎ها به خوبی قابل تامین است

❇️ مجتمع پالایشی سیراف ظرفیت پالایش 480 هزار بشکه میعانات گاز را دارد و قراردادهای آن آماده اجرا بود که به دلایلی که پیش آمد، متوقف شد و الان کسی فاینانس نمی کند و امیدواریم اگر صندوق توسعه ملی کمک کند بتوانیم این طرح را نیز تا پایان دولت اجرایی کنیم. در این صورت دیگر میعاناتی برای صادرات نخواهیم داشت

 

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار