کد خبر : 41322

پتروتحلیل-وقتی گزارش‌هایی از این‌که چین و هند در حال مذاکره برای تشکیل کلوپ خریداران نفت هستند، منتشر شد، اوپک درگیر برگزاری اجلاس ۲۲ ژوئن خود بود و نتوانست به این اتحاد خطرناک توجه کند.

اما حالا زمانی است که باید در این مورد نگران شد.

تایمز آو ایندیا به نقل از یکی از مقامات هندی گفت: زمان‌بندی این کار درست است. شکوفایی تولید نفت و گاز آمریکا به ما اهرم فشار بزرگتری در برابر اوپک داده است. به هر حال این دوکشور روی هم ۱۷ درصد از نفت دنیا را مصرف می‌کنند و از بالا رفتن قیمت نفت تحت تاثیر اقدامات اوپک، بیشترین ضربه را خواهند دید.

آن‌چه این بار تفاوت می‌کند این است که این کشورها این بار برای محدود کردن قدرت اوپک در بازار نفت جهان، تنها نیستند. طبق گفته کارل پاپ از بلومبرگ، اروپا و ژاپن هم که قبلا برای شرکت در هر پروژه ضد اوپک بی‌میل بودند، حالا احتمالا به این اقدام ملحق شوند. یک دلیل این امر این است که بر خلاف چرخه‌های قیمت قبلی، حالا جایگزین‌هایی برای سوخت فسیلی وجود دارند. الکتریکی‌سازی یکی از چالش‌های است که اوپک در برابر گروه خریداران نفت، با آن مواجه خواهد شد.

چین، هند و اروپا، همگی در استفاده از خودروهای الکتریکی گام‌های بزرگی برداشته‌اند و ژاپن در تولید باتری در جهان پیشتاز است. اگر این چهار بازیگر مهم با هم ائتلاف کنند می‌توانند بازار نفت را به شکل موثری تغییر دهند و اوپک را ناتوان کنند. البته این بهترین سناریوی ممکن برای این گروه است و همیشه چنین مسائلی به راحتی به واقعیت تبدیل نمی‌شوند./مهر

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار