کد خبر : 41234

پتروتحلیل- گرچه طی یک ماه گذشته 3 بار حجم خرید پلی استایرن مقاوم 7240 پتروشیمی تبریز در بورس کالا برای کاهش رقابت این کالا تغییر یافته که همچنان هفته گذشته پلی استایرن مقاوم تبریز با 18 درصد رقابت معامله شد.در دو هفته گذشته حداقل خرید برای هر کدمعاملاتی 200 تن بود، در دو هفته پیش از آن نیز حجم خرید پلی استایرن مقاوم 36 و 40 تن بود.

در دو هفته ای که حجم خرید تا 36 تن کاهش یافته بود، میزان رقابت نیز به 13 درصد رسید، اما با تغییر دوباره حجم خرید به 200 تن، رقابت نیز با افزایش به 18 درصد رسید.

این در حالی است که در هفته جاری پلی اتیلن های سنگین اکستروژن که در بالاترین رقم با 17 درصد رقابت مورد معامله قرار گرفته بودند، دوباره با تصمیمی جدید از سوی بورس کالا مواجه شده و سقف 10 درصدی خرید برای آنها اعمال شد.

به نظر می رسد اعمال سقف قیمت و حجم خرید محصولات پلیمری در بورس کالا بیشتر به صورت سلیقه ای، بدون کار کارشناسی و برروی محصولاتی انجام می شود که نگرانی از افزایش قیمت آنها وجود دارد، از سوی دیگر به نظر می رسد فشار بورس کالا برای تغییر مدام حجم خریدها و بازگشت سقف قیمت معاملات بر مجتمع هایی وارد می شود که بدون اعتراض و جدال با تصمیمات بورس موافقت می کنند و شرکت هایی که در مقابل این تصمیمات مقاومت می کنند، اصولا از این قوانین مستثنی هستند.

به عقیده کارشناسان بازار، روش های بورس کالا برای کنترل قیمت ها در بازار محصولات پتروشیمی در ماههای گذشته جواب نداده است، از این رو به نظر می رسد دستکارهای بیشتر فقط به بازار این کالاها صدمه وارد می کند.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار